Na czym polega zasada – zanieczyszczający płaci
Zanieczyszczający płaci – to jedna z głównych zasad prawa ochrony środowiska. Na jej podstawie kształtuje się instytucja opłat za korzystanie ze środowiska.
Zasada –zanieczyszczający płaci ma już długoletnią tradycję w prawie międzynarodowym. Została ona ukształtowana w tekstach tzw. prawa miękkiego, czyli aktów niemających charakteru prawa powszechnie obowiązującego. Mogą one przybierać formę zaleceń, opinii, deklaracji.
Na poziomie międzynarodowym
Zasada, że zanieczyszczający płaci znalazła się w aktach Rady Współpracy Gospodarczej i Rozwoju czy też w Deklaracji z Rio de Janeiro z 1992 r. W pierwszym z powołanych aktów umieszczono zalecenie w sprawie przewodnich zasad dotyczących międzynarodowych ekonomicznych aspektów polityki środowiskowej z 26 maja 1972 r. Natomiast Deklaracja z Rio de Janeiro, będąca kontynuacją działań podjętych dwadzieścia lat wcześniej, w jednej ze swych ogólnych zasad uznaje, że:
„Narodowe władze muszą dołożyć wszelkich starań, aby promować wewnątrzpaństwowe pokrycie kosztów naprawy środowiska oraz użycie instrumentów ekonomicznych, biorąc pod uwagę podejście, że zanieczyszczający, generalnie, powinien ponosić wszelkie koszty zanieczyszczeń, mając na uwadze interes publiczny oraz niezakłócony międzynarodowy handel i proces inwestowania” (zasada Nr 16 Deklaracji).
Jak to jest w prawie unijnym
Ochrona środowiska na poziomie unijnym należy do obszaru kompetencji dzielnych między państwami członkowskimi a samą Unią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta